darbeden canlı: sakin ol şampiyon

Bu videonun YouTube’daki yorumları arasında duruyor: 

“2020’nin gelmiş geçmiş en çılgın yıl olduğunu düşünüyorsanız, 2021’in arkasında darbe olurken dans eden biriyle başlamasına ne diyeceksiniz?”

İşte sahiden bu zamanlara has, tuhaf mı tuhaf bir hikâye… Askerlerin darbesiyle dünyada yeniden gündem olan Myanmar’dan yayılan bir viral videoyu izliyoruz. Aerobik eğitmeni bir kadın, Myanmar’ın enteresan başkenti (başka bir postta bakalım buna) Naypyidaw’da geniş bir bulvarda her sabahki rutin aerobik programını hareketli bir parça eşliğinde canlı canlı izleyenlerine iletirken arkasından askeri araçlar geçiyor. Altı git altı gellik geniş bulvarda bir hareketlilik var. Daha sonra tüm dünyanın öğrendiği üzere, o araçlar Myanmar parlamentosuna, yönetime el koymaya doğru gidiyor. Kadın ciddi, hiç bozmuyor; dansına devam ediyor.

Khing Hnin Wai isimli aerobikçi olanın bitenin farkında değil; daha sonra bizzat anlatacağı üzere askeri araçlar zaten caddenin rutini. Eh, cunta yönetiminden öteden beri çok çekmiş Myanmar’da askeri aracın geçmemesi haber.

Ama ilk defa böyle danslı, aerobikli, enerjik bir darbe görüyoruz.  Kaldı ki biz darbeler, darbe girişimleri görmüş kişileriz.

İşi daha da ilginç kılan, Wai’nin dansıyla eşlik ettiği şarkı. Endonezyalı rapçi ikili Tian Storm ve Ever Slkr’nin geçen sene çıkardığı şarkı ‘Ampun Bang Jago’ çıktığı andan itibaren hızla siyasallaşmış. Endonezya’da protesto gösterilerinde kullanılmış. ‘Ampun Bang  Jago’, geniş bir çeviriyle ‘Sakin ol şampiyon’ anlamına geliyor. Kibirli, kendini beğenmiş, güçlü birine karşı “etme eyleme, yolun yol değil” diyen birinin şarkısı bu.

Sözlerini okuyunca, bu şarkının darbenin ‘soundtrack’i olması daha da ilginç hale geliyor.

“Birer birer tahtı devirmeye geliyorlar. isim vermeme gerek yok, onlar kendini biliyor.”

“Kendilerini en büyük sanmalarına izin ver; takdir edilen biz olacağız. O yüzden çalışmaya devam et sen, bunun hiçbir işe yaramadığını düşünsen de.” 

Myanmar’da darbe karşıtı gösteriler devam ediyor. Muhaliflerin arasında, askeri yönetimi düşürdüklerinde bu şarkıyla dans edeceklerini söyleyenler var. 

Fena motivasyon değil.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s