halkın iradesi virüs dinlemez

Oy vermeye son gittiğimizde, bir dahaki sandık böyle kurulacak deseler inanır mıydık? 

Ama kuruldu. İşte korona testleri pozitif çıkanların da oy verebildiği Katalan seçimlerinde sandıkların hali. Başkanıyla müşahidiyle koruyucu elbiseleri kuşanmış Katalan halkının ferasetini kayda geçiriyorlar. Bunu da görmek varmış. Zamanlar hakikaten pek tuhaf.

Fotoğrafa dikkatli bakınca bir kişinin korunmaya ihtiyacı olmadığını göreceksiniz. Loş bir köşede durmuş herkese yukarıdan bakan Ramon Llull, yaklaşık 700 yıl evvel öldüğünden hazmat falan giymeden seçimlere dahil olabiliyor. Hem nasıl olmasın? Yazarlığı, filozofluğu bir yana mantıkçılığı ve matematikçiliğiyle bugünkü seçim sistemlerinin kurucularından Katalan Llull, hemşehrilerinin bu heyecanlı ve tantanalı seçimine müşahit olmayacak da hangisine olacak?

Hem ne biliyoruz; belki yüz yıllar sonra Llull’un heykeli yanında koruyucu elbiseler kuşanmış bir başka filozofun, bizim zamanlarımızdan bir filozofun heykeli de duracak. 

Zihnimi bir şey daha kurcalıyor. Einstein’a atfedilen ama onun söylemediği bir laf var: “Üçüncü dünya savaşında hangi silahların kullanılacağını bilmiyorum ama dördüncü dünya savaşı taşlar ve sopalarla yapılacak.” Biz de sandığı bugün bu şekilde gördüysek bir sonrakini acaba mağaraya mı kuracağız? 

PS 1: Nefis fotoğraf Finnbar O’Reilly’e ait. 

PS 2: Blogun ruhuna uygun olarak, Einstein’a atfedilen sözün izini Malumatfuruş sitesinin nasıl sürdüğünü de buraya not düşeyim. 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s