konvoydan ne doğacak?

Kanada’da doğan ‘Özgürlük Konvoyu’ tüm dünyaya yayılıyor. Tıkanmış caddeler, korna gürültüsü ve egzoz dumanı… Dünya biraz İstanbul trafiğine dönüşüyor da diyebiliriz.

Hareket, kamyonculara aşı pasaportu zorunluluğundan doğmuştu. Aşı karşıtlığından, sistem karşıtlığından beslenerek çığ gibi büyüyor. Bu hafta sonu taşradan kopup gelen konvoy, Avrupa’ya, Paris’e, Lahey’e ulaştı. Yeni Zelanda otobanlarında dolaştı. Gelecek ay Washington’ı fethetmeye hazırlanıyor!

Mesele, dışarıda kibarca “alternatif sağ” denilen aşırı sağın, ırkçılığın, yabancı düşmanlığının bu konvoydan büyük hız alıyor olması. Daha da alacak. Gösterişli bir hareket. Temel meselesi “özgürlük” falan olmayan ama kendilerini özgürlük savaşçısı ilan eden yeni aşırı sağcılığın büyüyüp serpilmesi için verimli bir arazi. Konvoy ya da kervan hareket ettikçe, yeni aşırılar, aşırılaşmaya, radikalleşmeye müsait yeni unsurlar da ona eklenecek. Çok sert bir hareketin doğuşuna tanıklık ettiğimizi düşünüyorum.

Önümüzdeki hafta biraz bu meseleyi takip edeceğim. Bir okuma, seyretme listesi de çıkartırım.

Guardian’daki makaleyle başlanabilir: Kanada’daki harekette kimin kim olduğunu ve işin çekirdeğini tanıklıklarla anlatıyor.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s