yeni türkiye yeni uzmanlık

Hafta sonu oynanan Trabzon-Beşiktaş maçından bir an. Kalecinin geri pası tutmasından doğan çiftvuruş Beşiktaş tarafından kullanılıyor ve bu sayede bir futbol maçında ilk defa (ve muhtemelen son defa) bu şekilde kurulan bir baraj görüyoruz. Maçın ardından eski hakemlerin yaptığı yorumlara göre bu bir kural hatası; çünkü böyle bir serbest vuruş, altı pasın kaleye paralel çizgisi üzerinden, yani gol atmak için epey avantajlı bir yerden kullanılmalıydı.

Futbol muhabbetiyle nefes tüketmek istemiyorum ama bu an normal bir an, hata da normal bir hata değil. Çünkü sadece Türkiye’de oynanan futbolun seviyesini değil, ülkenin içine düştüğü durumu da özetliyor.

Bu kuralı biz bilemeyebiliriz. Ama hakemler de bilmiyor mu? Hadi orta hakem bilmiyor, yan hakemler de mi bilmiyor? Dördüncü hakem? Peki işi zaten bu hataları engellemek olan ve eski hakemlerin söylediğine göre başucunda kurallar kitabı bulunan VAR hakemleri? Altı hakem…

Durum şu: Ya altı hakem de kuralı bilmiyor. Ya bazıları biliyor ama önemsemiyor. Ya yine bazıları biliyor ama diğerlerini uyarmıyor. Üçü de birbirinden sıkıcı.

Bir işin uzmanı olan insanların tümünün uzmanlığının gereğini yerine getirmediği bir an bu.

Uzmanlığın, liyakatin ayaklar altına alındığı, önemsenmediği, hakir görüldüğü Yeni Türkiye’de sıradan bir an…

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s