bu kapakta ne eksik?

Saygın Batı basını için en büyük samimiyet testi yıllardır Filistin meselesi. New York Times, Guardian, Le Monde… Kimi sayarsanız sayın, ne derseniz deyin… Hep bir şeyleri eksik bırakıyorlar.

Konunun şiddetiyle doğru orantılı bir yayın yapmıyorlar. Zamanında yayın yapmıyorlar. Sözcük ve fotoğraf seçiminde taraflı davranıyorlar. Haberin can alıcı unsurlarını satır aralarında eritiyorlar. Her şeyden önemlisi, üretilen şiddet ve yıkımda, ortada iki eşit taraf varmış gibi davranıyorlar. Anahtar sözcükleri: Çatışma… Sürekli bir karşılıklılık hali.

Tabii o da konuyu işlemeyi seçtilerse…

İşte bakın Guardian Weekly. Beş gün önce yayımlanan kapağı bu. Hadi onların diliyle söyleyelim ‘çatışmalar’ şiddetlendikten üç gün sonra çıkmış. Ama konuyu ara ki bulasın. Kapakta kısa bir not olmak için bile uygun görülmemiş. Oysa haber içeride var. Hem de Kudüs’ten bildiriliyor.

Orada da bütün metinden altı çizilen cümleye dikkat ediniz (Dergideki haberlerde, metnin belli bir kısmının altı çiziliyor, oradan ok çıkartılarak ek açıklama yapılıyor): “Filistinliler polise taşla ve fişekle saldırınca, polis de plastik mermi ve ses bombasıyla karşılık verdi.” Konunun özü bu sanki.

Bunlar iyi olanlar… Koca Guardian… İlkeli yayıncılığın adresi. Guardian’dan bir daha etik dersi dinlerken bu satırları da aklınızda tutarsınız.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s