puşkin meydanında

Geçen hafta Rusya’da seçimler yapıldı. Putin’in partisi Yedinaya Rossiya yine tulum çıkardı, ülkedeki her iki oydan birini aldı ama nasıl aldığı halen net değil.

Muhalefet bu nasılı ‘hırsızlık’ diye açıklıyor kısaca. Kuşkular özellikle bu seçimde gündeme gelen ve tüm Rusya’da değilse de Moskova’da önemli ölçüde devreye giren elektronik oylama üzerinde yoğunlaşıyor. Bugüne kadar Putin’e pek de sert itiraz etmeyen Komünistlerin bile canı burnunda; başkent bölgesinde altı milletvekilliğinin kendilerinden çalındığını söylüyorlar.

Bunu da meydanlarda bağırıyorlar. Sözü de zaten buraya getirmek istiyordum. Dün Puşkin Meydanı’nda buluşan komünistler ses çıkartmasına çıkardı ama seslerini yine de duyuramadılar. Çünkü içinde ses sistemi saklı dev bir polis minibüsü, onlar protestolarına başlar başlamaz, meydanı Rus pop şarkılarıyla inletti. Kimse kimseyi işitemez oldu. Polisin seçtiği şarkılardan biri ‘Vova (Vladimir’in kısaltması) Amca’ydı. Düşünün bir, Rus polisinin meydanda çaldığı şarkı “Vova Amca seninleyiz” diyordu. 

Gazeteler, göstericilerin pek de gösteri yapamadan dağıldığını söylüyor. 

Putin’de oyun bitmez de bu konu bana şundan ilginç geliyor: Bizim iktidar Rusların oyun kitabına pek meraklı. Yakında bangır bangır polis müziğiyle karşılaşırsak şaşırmayalım. 

Yüzde 30’lara düştüğü tahmin edilen Yediyana Rossiya’yı diriltmiş gibi duran elektronik oylarla karşılaşırsak da…

*

PS: Fotoğraf, Puşkin meydanında komünist göstericiler (Maxim Shipenkov)

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s