otomobilden istanbul

Geçenlerde okudum. Mimar ve yazar Korhan Gümüş, seksenli yıllarda İstanbul’un eski belediye başkanlarından Bedrettin Dalan’ı eleştirdiği bir yazısında, “Dalan, İstanbul’u hep otomobilden görüyor olmalı” demiş. Belli ki o zamanlarda Dalan’ın kafasında trafik haritalarının İstanbul’u vardı. Çözülmesi gereken akış problemleri, işlemesi gereken hatlar… Şehir işte bu yüzden otomobil camından yansıyandan ibaretti. Trafik akıcıysa iyi, değilse fena. Belki canı otomobilden inip halka karışmak istemiyordu. İyi bildiğim bir konu değil, Dalan’ın İstanbul’una yetişemedim.

Otomobilin camından görünen şehirler… Tuhaf gelecek belki ama bugün bir siyasetçinin dünyası neredeyse sadece bundan ibarettir. Büyük şehirlerin caddelerinden, bulvarlarından durmadan, bekleme yapmadan geçip giden karanlık görünümlü Mercedeslerin, Audilerin kara filmlerle örtülmüş camları, siyasetçilerin hayata dair görüp görebilecekleri en ciddi, en gerçek pencerelerdir.

Soru ortada: Halktan izole köşklerde, saraylarda oturan; vatandaşlara -anlaşılır güvenlik kaygılarıyla- ancak koruma ordularının uygun bulduğu ölçüde yaklaşabilen, egzos dumanın içinde her gün bunalan milyonlarca insanın aksine hiçbir zaman trafiğe takılmadan yoluna giden siyasetçiler hayatın hakikatleriyle ne kadar temas edebilir ki? Kendini yönettiği halkla özdeş gören liderler, yönettikleri ama arasına karışamadıkları halkları hakikaten tanıyor olabilirler mi?

Pratiğe bakalım. Bilet alıp bir sinemaya gitmeden, trafikte araba kullanmadan, otobüse, vapura, metroya binmeden; günün birinde çok önemli bir toplantıyı kaçırmadan, bu yüzden mahcup olmadan, bir gece aklına esip de sokaklarda dolanmadan, insan yüzlerini gizli gizli seyretmeden, esnafla pazarlık yapmadan, kuyruğa girmeden hakiki bir yaşam sürülebilir mi? Böyle bir yaşam sürmeyenler toplumla hakiki bir ilişki kurabilir mi?  

Yoksa etrafı otomobilden görmek yetiyor mu?

Fotoğraf: İmamoğlu göreve geldikten sonra israf belgesi niyetine Yenikapı’da sergilenen belediye kullanımındaki makam araçları…

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s